Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Jak dobrze zaprojektować kuchnie

54 kuchnie w pół roku

Tyle kuchni zaprojektowałam pracując po studiach, w Londynie w firmie wykonującej kuchnie na zamówienie. Dużo, mało? Sami oceńcie. Dla mnie najważniejsze jest to jaką wiedzę zdobyłam, teraz chciałam się tą wiedzą z wami podzielić. Niezależnie od tego czy Twoja kuchnia jest duża czy mała, zamknięta czy otwarta na salon, są pewne zasady, które sprawiają, że kuchnia staje się funkcjonalna i przyjemnie się w niej gotuje i na nią patrzy. W dalszej części podpowiem wam jak dobrze zaprojektować kuchnie.


PLANOWANIE


Kuchnia jest bez wątpienia sercem domu, to w niej spędzamy najwięcej czasu przygotowując posiłki, które dodają nam energii, dlatego kuchnia jest dla mnie energią napędzającą życie domowników. Jeżeli dopiero zaczynacie remont kuchni, planowanie najlepiej zacząć od siebie czyli od zastanowienia się jakim typem użytkownika jesteście, jak robicie zakupy, czy lubicie kuchenne gadżety, czy przyjmujecie często gości? Na przykład:

  1. Lubicie dużo gotować? Będziecie potrzebować więcej przestrzeni roboczej (blatu) i dużej ilości szafek do przechowywania składników i sprzętu kuchennego, warto też pomyśleć o dodatkach ułatwiających organizacje w szafkach i szufladach.
  2. Robicie duże zakupy raz w tygodniu? Będziecie potrzebować spiżarki lub zwiększonej ilości szafek.
  3. Przyjmujecie często gości? Może lepiej zrezygnować z marzenia o wyspie i wstawić wygodny duży stół? Lepsza też będzie kuchnia otwarta żeby mieć kontakt z gośćmi podczas przygotowywania posiłku i przyda się porządny okap. Nie ma nic gorszego niż ubrania przesiąknięte zapachem smażonych placków ziemniaczanych 😉
  4. Lubicie porządek i lubicie mieć wszystko pochowane? Szafki wiszące zabudowane aż po sufit pomieszczą więcej rzeczy a może by tak zaprojektować “schowaną” kuchnie ?

To wszystko ma ogromny wpływ na to jaki układ funkcjonalny powinna mieć Wasza kuchnia. Jeżeli zdecydujecie się na współpracę z projektantem, projektowanie warto zacząć przed rozpoczęciem budowy domu/mieszkania. Zminimalizuje to koszty w razie zmiany układu funkcjonalnego zaproponowanego przez dewelopera takie jak: zmianę przyłączy czy wyburzenie ścianek.


 ZASADA TRÓJKĄTA I UKŁAD FUNKCJONALNY

 

Tak naprawdę nie ma jednego idealnego układu funkcjonalnego. Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania i ma inny układ kuchni. Jest jednak zasada, którą może stosować każdy, żeby poruszanie się podczas gotowania było funkcjonalne. Jest nią zasada trójkąta.

ZASADA TRÓJKĄTA

Zasada trójkąta Buba Interior

W projektowaniu kuchni przydatna jest zasada trójkąta. Polega ona na tym, że kuchenka, lodówka i zlew stanowią wierzchołki trójkąta a jego boki to droga, którą się poruszacie gotując. Droga między zlewem a lodówką i zlewem a kuchenką nie powinna przekraczać 210 cm a między lodówką a kuchenką 270 cm. W przypadku kiedy meble kuchenne są na jednej ścianie w linii prostej najlepiej jeżeli kolejność naszych wierzchołków będzie taka : lodówka, zlew, kuchenka. Kolejność jest wynikiem przygotowywania posiłków. Najpierw sięgamy po produkty do lodówki, później je myjemy lub wypakowujemy  (opakowania wędrują do kosza, który jest najczęściej pod zlewem) i na samym końcu produkty wędrują na kuchenkę. Każdy z wierzchołków trzeba oddzielić przestrzenią roboczą czyli kawałkiem blatu.


UKŁAD FUNKCJONALNY

Przykładowy układ funkcjonalny Buba Interior

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Tak naprawdę sami musicie o tym zadecydować. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykana jest kuchnia otwarta. Uważam, że to dobre rozwiązanie, osoba gotująca nie jest wykluczana z życia “salonowego”. Jeżeli rozmiary mieszkania na to pozwalają, warto oddzielić salon od kuchni wyspą lub stołem tak aby harmonia wnętrza była zachowana.


PRZESTRZEŃ ROBOCZA

Łączna długość blatów nie powinna być mniejsza niż 200 cm. Przyjmuje się, że minimalna szerokość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40 cm najlepiej po obu stronach. Wg mnie jest to bardzo mało ale wiem, że nie zawsze da się zaprojektować większej przestrzeni. W moich projektach przyjmuję zasadę 60-120 cm powierzchni roboczej po obydwu stronach kuchenki i innych urządzeniach. Konieczne jest też wygospodarowanie kawałka blatu przy lodówce na odstawienie zakupów.


WYSOKOŚCI

Szafki dolne standardowo mają 85 cm wysokości, często zdarza mi się projektować wyższe szafki bo o wysokości 90 cm. Wynika to ze wzrostu właściciela dlatego wysokość szafek dolnych należy dopasować do swojego wzrostu. Odległość między szafkami dolnymi a górnymi to 50-60 cm. Górne szafki standardowo mają ok. 70cm wysokości ale to od was zależy na jaką wysokość ostatecznie się zdecydujecie. W moich projektach górne szafki dochodzą do sufitu ze względu na lepszą funkcjonalność ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu: nie zbiera się kurz oraz powstaje więcej miejsca do przechowywania. Wszystko jednak zależy od tego jaki efekt wizualny chcecie osiągnąć.


WYKOŃCZENIE

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu materiałów wykończeniowych. Róznią się ceną, jakością i wytrzymałością zatem co wybrać? Opowiem wam o tym w kolejnym poście 🙂

 

KOLORY I OŚWIETLENIE

Kolor kuchni to oczywiście kwestia gustu ja proponuję stosować kolory neutralne. W kuchni nie powinno się stosować koloru czerwonego i niebieskiego. Teoria pochodzi z nauki Fenq Shui, która mówi o tym, że kolor niebieski to kolor wody a czerwony to kolor ognia. W kuchni energią wody jest zlew a energią ognia jest kuchenka, żeby nie burzyć energii nie należy wprowadzać tych dwóch kolorów, które już występują w kuchni tylko pod inną postacią. Dodatkowo kolor niebieski jest kolorem odbierającym apetyt jeśli więc lubicie jeść nie jest to dobry kolor dla waszej kuchni. Jasne kolory powiększą optycznie małe kuchnie, ciemne pomniejszą zbyt duże.

Kuchnia powinna być dobrze oświetlona i najlepiej jeżeli ma dostęp do okna, które wpuści światło i zapewni dodatkową wentylację. Oświetlenie można zamocować pod szafkami wiszącymi, w ten sposób bardzo dobrze doświetlimy blat. Jeżeli nie ma szafek wiszących musicie pamiętać o tym żeby oświetlenie sufitowe zamontować w taki sposób aby nie robić cienia samym sobą, stojąc przy blacie.

 

 

 

 

 

No Comments
Previous Post
2 sierpnia 2018

No Comments

Leave a Reply

Instagram

  • Odpoczynek 🙏🏻 #interiordesign #livingroom #bright #interior
  • Jesienna środowa inspiracja 🍂🍁 #kitchendesign #interiordesign #autumn
  • Miłego weekendu ! 🌸🌸🌸 by Athena Calderone #interiordesign #architecturaldigest #kitchendesign #reading
  • Kuchnia marzenie 😍 #perfect #kitchen #interiordesign #whitekitchen
  • Dyniowe ozdoby cd 😉 kto by pomyślał, że mogą mieć tak piękne kolory ! #pumpkins #interiordecor #interiordesign
  • Nocne poszukiwanie inspiracji. Chyba już czas spać 😴🌙⭐️ #inspiration #interiordesign #bedroom #nightnight #bright #cosy

Instagram